Същност и приложение на чл.96 ал.10 ЗДДС / в сила от 01.01.2020г./

Същност и приложение на чл.96 ал.10 ЗДДС / в сила от 01.01.2020г./

Със Закона за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, се направиха изменения и допълнения в ЗДДС, касаещи задължителната регистрация на данъчно задължените лица при последователно извършване на еднородна дейност в един и същи търговски обект от две или повече свързани лица или лица, действащи съгласувано.

Извършените промени на задължителната регистрация по ЗДДС имат за цел предотвратяване на практиката по избягване на регистрация по ЗДДС, съответно на облагането с данък върху добавената стойност на доставките на стоки или услуги от данъчно задължени лица. На практика това се постигаше чрез формална смяна на субекта, извършващ същата дейност в същия търговски обект, преди достигане на прага на оборота за задължителна регистрация по закона / 50 000 лв./. Лицата макар да са юридически самостоятелни, са свързани под една или друга форма и действат съгласувано. За предотвратяването на тази практика, нормата на чл.96, ал.10 от ЗДДС предвижда специфично сумиране на оборотите за формиране на облагаемия оборот за задължителна регистрация по ЗДДС на данъчно задължените лица.

Спецификата на разпоредбата

Съгласно чл. 96, ал. 10 от ЗДДС / в сила от 01.01.2020г./ при последователното извършване на еднородна дейност в един и същи търговски обект от две или повече свързани лица или лица, действащи съгласувано, в облагаемия оборот на всяко следващо лице се включва оборотът, реализиран в обекта от всички лица, извършвали последователно дейността в съответния обект преди него, за период, не по-дълъг от последните 12 последователни месеца, включително текущия месец, и се счита за оборот, реализиран от съответното лице през първия ден на започване на еднородната дейност в обекта от това лице. Дейността се приема, че е еднородна, когато е налице значителна идентичност по отношение на две или повече от следните характеристики: предлаганите стоки или услуги, ползваните активи, персонала, търговската марка/наименованието на обекта, доставчиците/клиентите. Освен еднородната дейност лицата трябва да действат съгласувано. Според ЗДДС „Лица, действащи съгласувано“ по смисъла на чл. 96, ал. 10 са лица, в управлението, контрола и/или капитала на които участват свързани по § 1, т. 3, букви „а“, „б“, „в“ и „л“ от допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс лица, или лица, от взаимоотношенията между които или между всяко от тях и трето лице според съществуващата между тях икономическа, организационна, семейна или друга обвързаност/свързаност може да се направи извод, че действат съгласувано и между тях могат да се уговарят условия, различни от обичайните.

Според НАП разпоредбата на чл. 96, ал. 10 от ЗДДС следва да се прилага, когато е налице еднородност на дейността и съгласуваност на действие на лицата, тоест налице е значителна идентичност по отношение предлаганите стоки или услуги, ползваните активи, персонала, търговската марка/наименованието на обекта, доставчиците/клиентите.  Характерното за тази дейност, е че тя се има изкуствен характер, за нея липсва икономическа логика и цели единствено данъчно предимство.

 

Изключение

Според чл. 96, ал. 11 от ЗДДС не се приема, че е налице последователно извършване от две лица на еднородна дейност, ако е налице прекъсване на дейността за повече от един месец от датата на преустановяване на дейността от предходното лице и датата на започване на дейността от лицето, определящо оборота по реда на ал. 10. Тоест ако между преустановяване на дейността на едно лице в търговския обект и започване на еднородната дейност в обекта от следващото лице, е изтекъл период повече от един месец, по отношение на формиране на оборота за регистрация на това следващо лице, нормата на чл. 96, ал. 10 от ЗДДС е неприложима и оборотите на предшестващите лица, реализирани в обекта, не се включват в неговия оборот.

Ако имате въпроси и неясноти относно приложимостта на посочената по – горе разпоредба не колебайте и се свържете с мен за консултация.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *